Kedi otu (Valeriana dioica L.)

Description

Kedi otu (Valeriana dioica L.)

Kedi otu (Valeriana officinalis, Caprifoliaceae) yaz aylarında hoş kokulu pembe veya beyaz çiçekler açan çok yıllık çiçekli bir bitkidir. Kedi otu çiçeğinin ekstraktları 16. yüzyılda parfüm olarak kullanılmıştır.

Dünyada 300 türü olan ve Türkiye'de 10 türünün varlığı bilinen kedi otu kökü, ülkemizde Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde kendiliğinden yetişir.

Nomenclature

Common Name

Name
Cultivar
Variety

Botanical Name

Family
Genus
Species

Planting Guide

J F M A M J J A S O N D

Cultivation

Time from sowing until...

Germination Days
Bloom/Harvest Days

Size

Height Inch
Width Inch

Spacing

Between Plants Inch
Between Rows Inch
Sowing Depth Inch
Thin to.. Inch

Hardiness

Hardy

Other Notes

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.