Kır Gelindöndüreni (Crupina vulgaris)

Description

    Kır Gelindödüreni (Crupina vulgaris)

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümünde işgalci tür statüsündedir.

Genel bilgiler

120 cm büyüyebilir. Gövde incedir. Çıkıntılı gövde çok dallıdır ve alt bölümde yapraksıdır. Taban yaprakları düz, tırtıklı ya da bölünmüş, yüzeyi kaba tüylü ve kenarları kıllıdır. Bunlar genellikle çiçeklenme zamanı solar. Gövde yaprakları 3,5 cm uzunluğunda ve kıllı kenarlı ve dar loblara bölünmüştür. Çiçek başı ince ve 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Genellikle bir tanesi verimli olan beş adet çiçekçik taşır. Çiçekler mor renklidir. Büyük bir kapçığa sahiptir, 1,6 cm. uzunluğunda ve varil biçimli kapçığın, uzun ve kahverengi ya da siyah kıllı sorgucu olur. Bir bitki ortalama 130 kapçık üretir. Kapçık silindirik, sıkıştırılmış değil, taban yuvarlak kesik, hilum neredeyse merkezde oval daireseldir.

Kır Gelindödüreni (Crupina vulgaris)

Nomenclature

Common Name

Name
Cultivar
Variety

Botanical Name

Family
Genus
Species

Planting Guide

J F M A M J J A S O N D

Cultivation

Time from sowing until...

Germination Days
Bloom/Harvest Days

Size

Height Inch
Width Inch

Spacing

Between Plants Inch
Between Rows Inch
Sowing Depth Inch
Thin to.. Inch

Hardiness

Hardy

Other Notes

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.